Menu
Sledování letů – online podle čísla letu

Sledování letů – online podle čísla letu

6 minut čtení

Chystáte se cestovat letadlem a chcete sledovat informace o vašem letu? Chcete vyzvednout přítelkyni na letišti? Rodiče odjíždí na dovolenou? Hledáte možnosti sledování letů? Právě pro vás jsme připravili tento článek.

Kamarádi pořídili levné letenky a letí rovnou přes oceán. Máte o ně starost? Existuje mnoho možností, jak se přesvědčit, že jsou i ve vzduchu v pořádku. Pro sledování vlastního letu je stále oblíbenější využívat mobilní aplikace aerolinek, které zobrazují aktuální informace o vašem letu.

Chytré mobilní telefony a rychlý mobilní internet umožnily leteckým společnostem připravit praktické mobilní aplikace, které stále více cestujících využívá pro odbavení a sledování letu.

Taková aplikace umožňuje odbavit se přes mobil a sledovat přes něj svůj let. Díky mobilním aplikacím je cestování komfortnější a také klidnější, když jsou veškeré informace o letu dostupné na pár kliknutí v mobilním telefonu.

Sledování letů přes internet

Nabízí se spousta možností, jak sledovat lety online přes internet. V článku níže vám ukážeme výběr doporučených možností, které vám dokážou přiblížit situaci v oblacích i na zemi. A věříme, že si zde každý vybere tu nejlepší.

Na internetu je dostupná řada webových stránek a aplikací v podobě radarů, které je možné vyzkoušet. Nemusíte zůstávat u tradiční letištní tabule.

Popíšeme vám konkrétně, co webové stránky a aplikace zobrazují a o čem informují. Cílem je, ať se prostřednictvím našeho návodu dokážete na stránkách a v aplikacích snadno zorientovat.

Letový „radar“ na webových stránkách

Velmi populární je sledování letů online pomocí letového radaru. Oblibu si letový radar získal tím, že je vizuálně velmi přehledný a dobře použitelný. Radar nečerpá o letech pouze obecné informace, dokáže zobrazit pohyb letadla přímo na mapě!

Pro lepší seznámení s radary máme článek, který se specializuje na sledování letů přes stránku Flightradar24.

K dispozici máme radarů hned několik, nejpopulárnější je právě Flightradar24. Funkci plní dobře také tyto webové radary:

  • Radarbox24
  • Planefinder
  • Flight Aware Live Flight Tracking
  • Global Radar View

Sledování letadel

Většina online letových radarů umožňuje sledovat letadla a zobrazovat uživateli jejich trasu. Právě Flightradar24 umí také zobrazit 3D model letadla a spoustu dalších statistik spojených s letem, jako celkovou vzdálenost, očekávaný přílet a dobu letu.

Vyhledat a sledovat letadlo lze podle jeho unikátního čísla, nebo ho sledovat už od začátku od letiště. Hodí se to pro případy, kdy má člověk nabrat někoho na letišti, protože radary zobrazují i případné zpoždění letu.

Takto funguje vyhledávací panel na Flighradaru24. Nezbývá než popřát letu U26962 šťastný let :).
Takto funguje vyhledávací panel na Flighradaru24. Nezbývá než popřát letu U26962 šťastný let :).

Mobilní aplikace pro sledování letů

Velmi pohodlné pro sledování letů online jsou mobilní aplikace, které jsou dostupné na pár kliků přímo z mobilního telefonu. Vybrali jsme 4 aplikace pro mobilní telefony iOS a Android.

Do článku jsme vybrali osvědčené aplikace, které mají již dostatek uživatelů a hodnocení. Právě díky hodnocení se uživatelé mohou při výběru lépe rozhodovat – zda aplikaci stáhnout nebo hledat dál. Recenze jsou účinný pomocník při výběru.

JménoVerzeHodnocení uživatelů/počet lidíVelikostJazykSoftware
Plane Finder Litezdarma4,7 z 11865,9 MBAngličtinaiOS
Flightradar24zdarma4,6 z 537,1 MBAngličtinaiOS
The Flight Tracker Freezdarma 4,2 z 4 34120,6 MBAngličtinaAndroid
FlightAware Flight Trackerzdarma 4,0 z 37 20110,84 MBAngličtina Android

Data aktualizována k 11/2017 

Mobilní aplikace leteckých společností

Pokud pro bookování letenky používá cestující aplikaci letecké společnosti, může využít funkce sledování letů a získávat průběžné informace o svém letu.

Přes mobilní aplikaci je dokonce možné let vybrat, zabookovat a zaplatit. Jednoduchý a velmi rychlý proces. Bonus je, že cestující rovnou získá do mobilní aplikace letenku a informace o svém letu v elektronické podobě.

S mobilní aplikací získá každý informace o svém letu i letenku.

Pokud je letenka koupená přes internet, stačí pomocí čísla rezervace se přihlásit v aplikaci a získat údaje o cestě a letenku. V tomto kroku se cestující může online odbavit. Je potřeba dát si pozor, že jednotlivé letecké společnosti mají rozdílnou dobu, kdy je možné začít s odbavením (někdy ihned, někdy 24 hodin před odletem).

Například: Při letu s Norwegian airlines si cestující stáhne aplikaci Norwegian. Vlevo dole vybere políčko – My travels. Vyplní číslo rezervace. Přihlásí svůj let a online se odbaví nejdříve 24 hodin před letem. Na letišti už prochází jen s aplikací, která jej informuje o letu, na jakém „gatu“ se odbaví, jaké je číslo sedadla a tak dále.

Elektronickou verzi letenky si cestující může stáhnout do aplikace – pro iOS se jedná o Wallet.

Z uvedeného příkladu vyplývá, že cestující pokud nemá zavazadla k odbavení na letišti a má jen příruční zavazadlo do letadla, tak s mobilní aplikací ani nemusí chodit na „check in“ (odbavovací boxy) a jde rovnou na „gate“. Přes pasovou kontrolu prochází pouze s mobilem a cestovními doklady.

Proces je jednoduchý. Telefon s QR kódem přiloží k boxu před sebou, neskenuje ho, box se otevře a pustí cestujícího s jeho příručním zavazadlem k rentgenové kontrole.

Po kontrole si už cestující může procházet obchody Duty Free nebo se občerstvovat. Aplikace cestujícího upozorní na telefonu, když je správná doba přijít na „gate“ – zda se teprve východ otevřel, probíhá nástup do letadla nebo se už zavírá.

Mobilní aplikace letiště

Pro sledování letů je také možnost využít mobilní aplikaci příslušného letiště. Téměř každé letiště má tu svou. Výjimkou není ani Letiště Václava Havla v Praze. Stačí vyhledat jednoduše podle jména letiště nebo destinace.

Můžete využít sledování letadel podle čísla letů (např. OK60241). Aplikace letiště pro sledování letů nabízí veškeré změny i stálé údaje jako – čas otvírání gatu, čas odletu a zpoždění.

Tato varianta není tak oblíbená jako aplikace aerolinek nebo specializované aplikace pro sledování letů. Cestující se nedozví číslo sedadel a nemá k dispozici elektronickou letenku. Při srovnání s aplikacemi typu letecký radar získá jen omezený přehled letového provozu na jedno konkrétní letiště.

Jedná se o jednoduchou aplikaci, která může dobře plnit funkci, pokud cestující jen potřebuje vyzvednout přátele nebo rodinné příslušníky. Pro sledování letadel podle čísla letu stačí znát číslo letu, které je složené s písmen a číslic (např. OK60241). Jedná se o veřejně dostupný údaj, k nalezení je například na stránkách letiště.

Jak fungují informační tabule na letišti

Část lidí samozřejmě nedá dopustit na informační tabule pro sledování letů, které jsou umístěné přímo ve vestibulu letiště. Na tom není nic špatného. Je to zaručený a osvědčený způsob získávání informací o letech.

Co všechno informační tabule obsahuje?

Zleva hlavní tabule zobrazuje číslo letu, vedle destinaci, číslo terminálu, čísla odbavovacích přepážek (např. 213-218) a informace o gatu. Zda se otevřel či naopak.

Ostatní tabule za pasovou kontrolou zobrazují tyto informace také. Navíc zde cestující nalezne podrobnější informace o gatech (např. nástup zahájen). Dále zobrazují lokální počasí destinací, teplotu v destinaci a oblačnost.

Tabule jsou po letišti rozsázeny poměrně početně. Největší bývají ve vstupní hale v přední části terminálu. Tam tabule informují hlavně o přepážkách k odbavení, písmenu a číslu gatu.

Informace o letu jsou někdy na informačních tabulích pomalejší než v aplikacích, může to být i opačně. Nejspolehlivějším řešením je sledovat let jak v aplikaci, tak na tabuli.

Aplikace a informace o letech na webových stránkách a na letištích mají cestujícím pomáhat lépe zvládat cestování a odlehčit od stresu, který se někdy při cestování dostaví.

Pokud jste dosud nevyzkoušeli, určitě doporučujeme mobilní aplikace leteckých společností. Budete mile překvapeni, jak cestování je jednoduché díky aplikaci a informacích o letu, které v ní najdete. Bon voyage!

Poslední aktualizace: 09. 12. 2020